Seminariștii dorohoieni - vizită în Spania

Marți, 10 martie 2026, 8 elevi ai Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sf. Ioan Iacob” Dorohoi, însoțiți de domnul profesor Postolachi Vasile au vizitat Școala La Salle „San Benito" din Beasain, provincia Guipuzcoa, Spania. Vizita face parte din activitățile proiectului „Lumina lui Hristos luminează tuturor", proiect înscris în Calendarul Proiectelor de Educație Extrașcolară Județene. 

Participanții au aflat mai multe despre sistemul de învățământ spaniol, au cântat, au vizitat toate clasele și au participat la o oră de religie cu elevii clasei a X-a ai Școlii La Salle. Atât profesorii cât și elevii școlii au rămas impresionați de frumusețea cântului bizantin iar atenția cu care i-au ascultat pe elevii noștri este grăitoare în acest sens. 

Pe lângă darul muzical, elevii seminariști au împărțit mărțișoare pregătite cu drag de elevii Școlii Rădăuți-Prut, explicându-le semnificația, iar domnul profesor Postolachi Vasile a încheiat un acord de colaborare între cele trei școli (Seminarul dorohoian și Școala Gimnazială Nr. 1 Rădăuți-Prut pe de o parte și Școala La Salle pe de altă parte). În semn de amintire s-a semnat și o plachetă care va rămâne ca un semn al prezenței românești pe târâm basc.